A Szakkara - Dahsúr fakultatív programunk a keretében számtalan különleges és ritkán látogatott egyiptomi piramist ismerhetnek meg kívül és belül egyaránt. A transzferbuszunk a hoteljuk recepciójánál fogja felvenni Önöket az előre egyeztetett időpontban, kérjük, hogy időben legyenek a hotel recepciójánál. Miután minden utas beszállt a buszba, elindulnak Szakkarába, mely kb. 25 km-re délre található Gizától (Kairó). Az út során jól megfigyelhető lesz az ébredező Kairó és annak az agglomerációjának a mindennapi élete. A Szakkara - Dahsúr fakultatív program első megtekintendő történelmi helye Teti piramisa lesz.
Maga a piramis már erősen romos állapotban van, de piramis a sírkamrája tartogat több különlegességet, ráadásul ingyen látogatható, azaz, a Szakkara - Dahsúr fakultatív program díja tartalmazza ezt a költséget. Ez a piramis több szempontból is fontos szerepet tölt be az utazásuk során. A piramisnak két különlegessége is van: - Az egyik, hogy a sírkamrájának a mennyezete sátortetős, ezzel a megoldással viszonylag ritkán lehet találkozni. - A másik, hogy a Teti piramis belsejében feliratok és vésetek találhatóak. Ezek a szent feliratok segítették a fáraót a túlvilágra való sikeres átkelésben. A sírkamrában található hieroglifekkel mindössze egy másik egyiptomi piramis büszkélkedhet még Egyiptomban. A másik nagyon fontos dolog, hogy itt kockázat nélkül kitudja próbálni, hogy mennyi fogja bírja a piramisok sírkamráiba való lejutást. Mivel a piramisok sírkamrájába vezető folyosó mérete szűk és dőlésszöge meglehetősen meredek, itt meggyőződhet róla, hogy mekkora terhelés jelent ez az Ön számára. Ennek a piramisnak körülbelül ugyanakkora a folyosó mérete és meredeksége, mint a többi egyiptomi piramisnak, de lényegesen rövidebb. A másik fontos dolog, hogy nem kell külön összeget fizetnie a Teti piramis sírkamrájának a megtekintéséért, így teljesen kockázatmentesen kipróbálhatja, hogy mennyire tolerálja az ilyen jellegű megpróbáltatásokat.
Kagemni masztabája
A következő megtekintendő műemlék a Kagemni masztabája, mely igen jó állapotban maradt fenn. A masztaba a Teti piramissal szemben helyezkedik el, attól mindössze néhány méterre. A Kagemni masztaba falain domborművek mutatják be az akkori életet, a Nílus gazdag élővilágától kezdve, a Fáraóknak felszolgált étkeztetésen keresztül egészen a libatömésig szinte minden apró mozzanatát megörökítették a mindennapi éltüknek. A domborművek sok helyen még eredeti színükben pompáznak. Természetesen a domborművek között megtalálható a masztaba tulajdonosának, azaz Kagemninek is az ábrázolása.
Egyiptom első piramisát az ókori halottas körzet eredeti kapuján keresztül közelíthetik meg. A bejárat is tartalmaz több különleges megoldást is, például itt alkalmazott először oszlopokat Imhotep, bár ezek megalkotásakor meg egy speciális megoldásra volt szükség… Ez a lépcsős masztaba az egyiptomi piramisépítészet kiinduló pontja. Az építtető Dzsószer Fáraó volt, aki a 3. dinasztiai uralkodója volt. Az építéssel Imhotepet bízta, aki az ókori Egyiptom „mindenhez is értő” zsenije. Több káprázatos építészeti megoldást is alkalmazott, melyet Önök is megtekinthetnek. Imhotep az eredeti masztabát több lépésben bővítette, és először alkalmazott követ a sírhelyépítkezésben a téglák helyett. Egyiptomi összes piramis közül ez a piramis rendelkezik a leghosszabb alépítménnyel, melynek egy része illetve a híres és hatalmas függőleges kürtő külön jeggyel megtekinthető. Ennek a meglátogatása nem igényel semmiféle nehézséget, így ezt bárki meglátogathatja. Kérjük, hogy ezt az igényét még induláskor jelezze az idegenvezetőnknek.
Unasz piramisa
A Szakkarai körzet következő látnivalója az Unisz piramis, melynek szintén több különlegessége is van. Az építtetője Unisz Fáraó az V. dinasztia kilencedik fáraójaként uralkodott. A piramis mészkőből készült élhossza 57,75 méter volt a magassága pedig 43 méter. A méretein látszódik, hogy nem tartozott a legmagasabb piramisok közé. Jelenleg kívülről elég romos állapotban van, de a sírkamrája látogatható (a Szakkara - Dahsúr fakultatív program díja tartalmazza a sírkamrába való belépést), mely több különlegességet is tartalmaz. - Különleges kék színű hieroglifek találhatóak a sírkamra némely falán, melyek rendkívül jó állapotban maradtak fent. - Egyiptom itt alkalmaztak először szent véseteket a piramis belsejében. - Egyes falai alabástromból készültek. - Amennyiben a fény bizonyos szögben érkezik a falra, emberi alakok tűnnek elő a hieroglifek közül. Ezzel a Szakkara látogatás véget ért, a következő állomása ennek a fakultatív programnak egy szőnyegműhely.
Oriental carpet school
Ez a műhely iskolaként is működik, ahol a növendékek megtanulják a kézi szőnyegkészítés teljes folyamatát. A szőnyeg műhely látogatása során Önök is betekintést nyernek a kézi szőnyegcsomózás és készítés varázslatos világába. Természetesen lehetőség nyílik a vásárlásra is és akár olyan szőnyegre is szert, mely képes változtatni a színét attól függően, hogy irányból nézi a szőnyeget.
Ebéd
A Szakkara - Dahsúri fakultatív program tartalmaz ebédet is, melyre egy helyi egyiptomi étteremben kerül sor, mielőtt tovább indulnának Dahsúrba.
Sznofru Fáraó építette a Tört Piramist, mely különleges alakjáról kapta a nevét. A piramist a kor mérnökei túl meredek szögben kezdték el építeni, ezért kb. 45 méteres magasságban repedések jelentkeztek a piramison. Ekkor úgy döntöttek, hogy a piramis összeomlásának elkerülésért azonnal csökkenteni kell a falak meredekségén. Ezért „betörték” a meredekséget, és jóval kisebb szögben folytatták a piramis építését. Ami így természetesen lényegesen alacsonyabb lett, de az összedőlés veszélye már nem fenyegette az építményt, már csak azért sem, mert megtámasztást is építettek a falakhoz a biztonság kedvvért. A piramisnak sok helyen ép maradt a burkolata, így ez a legnagyobb felületén rendelkezik az eredeti burkolattal az egyiptomi piramisok közül. A piramisban nem találtak sem múmiát, sem sírkamrát, így ezt Sznofru Fáraó valószínűleg nem használta temetkezési célokra.
A Vörös Piramist is Sznofru Fáraó építette. Ekkor már megfelelő piramis építési tapasztalatokkal rendelkezett, így a piramis falainak a meredekségét megfelelő óvatosággal kezelte, pontosan ugyanolyan szögben építette fel, mint amilyen a Tört Piramis teteje. Ezzel akarta elérni, hogy a Vörös Piramis teljesen biztonságos legyen és ne fenyegesse az összedőlés veszélye. Az ókori Egyiptom történelmében a Vörös Piramis volt az első, valódi „piramis alakú” piramis. A Vörös Piramis belseje látogatható, melynek árát a Szakkara - Dahsúr fakultatív program ára tartalmazza. A sírkamrába való lejutáshoz egy hasonló méretű és meredekségű folyosó vezet le, mint amilyen az Unisz és Teti piramisban is található, de lényegesen hosszabb. Amennyiben az előbb említett két piramis sírkamrájának a meglátogatása nem okozott gondot az Ön számára, akkor ennek a piramisnak a sírkamrájába való lejutás sem fog problémát okozni az Ön számára. A Szakkara - Dahsúr fakultatív program zárásaként a transzferbusz visszaviszi Önt a szálláshelyre.